University of Colorado at Boulder
University of Colorado at Boulder Search A to Z Campus Map CU Search Links
ECE Home
Undergraduate
Graduate
Course List
Research
Contact Us
 

ECEN Course Schedule
Spring 2013

Printable pdf version

Note:  To go to the course web site for the current semester, click on the course title link if available. Updated 1/14/13
Click here for general departmental information on specific courses.
Course Sec Cr Course Title Time/Days Room Enrl max Call # CAETE Instructor MEETS WITH
General
1030 010 4 C Programming for EE/ECE 1:00-1:50 MWF ECCR 1B40 128 12545 Dameron, R
1030 011 0 Lab 8:30 - 10:20 T ECEE 281 32 12546
1030 012 0 Lab 8:30 - 10:20 T ECEE 282 32 12547
1030 013 0 Lab 3:30-5:20 T ECEE 281 32 12548
1030 014 0 Lab 3:30-5:20 T ECEE 282 32 12549
1400 020 3 Intro to Digital & Analog Electronics 12:00-12:50 MW ECEE 1B32 60 37921 Mathys, P
1400 021 0 Lab 10:00-11:50 F ECEE 281 30 37922
1400 022 0 Lab 3:00-4:50 F ECEE 281 30 37923
2010 001 3 Intro to Biomedical Engineering (sophomore elective) 2:00-2:50 MWF ECEE 1B32 60 31144 Popovic, Z / Meyer, F / Barnes, F/ etc
2250 001 3 Intro to Circuits & Electronics 9:00-9:50 MWF ECEE 1B32 48 12553 Moddel, G
2260 001 3 Circuits as Systems 9:00-9:50 MWF ECCR 245 64 14020 Gasiewski, A
2270 020 3 Electronics Design Lab 12:00-12:50 M FLMG 104 77 36333 Maksimovic, D
2270 021 0 Electronics Design Lab 10:30-12:20 TTh ECEE 281 32 36334
2270 022 0 Electronics Design Lab 10:30-12:20 TTh ECEE 282 32 36335
2270 023 0 Electronics Design Lab 5:30-7:20P TTh ECEE 281 13
2350 001 3 Digital Logic 3:00-3:50 MWF FLMG 104 77 12554 Lightner, M
2420 001 3 Electronics for Wireless Systems (sophomore elective) 1:00-1:50 MWF ECEE 1B32 48 14322 Filipovic, D
3000 010 3 Digital Design Lab (same as  ECEN 3360) 3:00-3:50 M ECEE 1B32 60 13489 Shang, L
3000 011 0 Lab 1:00-2:50 TTh ECEE 281 32 14090
3000 012 0 Lab 1:00-2:50 TTh ECEE 282 24 14091
3010 020 3 Circuits for ME's 4:00-4:50 MW ECEE 1B32 60 37924 Pocock, C
021 0 Lab 2:00-3:50 M ITLL 1B10 30 37925
022 0 Lab 2:00-3:50 F ITLL 1B10 30 37926
3250 001 3 Microelectronics 1:00-1:50 MWF ECCR 1B51 48 12555 Park, W
3300 001 3 Linear Systems 2:00-2:50 MWF ECCR 1B55 48 12556 Hughes, S
3350 001 3 Programming of Digital Systems 10:00-10:50 MWF ECEE 1B32 60 14023 Pleszkun, A
3400 001 3 Electromag Flds/Waves  11:00-11:50 MWF ECEE 1B32 60 12557 Piestun, R
3410 002 3 EM Waves and Transmission 11:00-11:50 MWF ECCR 105 48 13861 Popovic/Filipovic
4620 800 3 Capstone Lab, part 2 9:30-10:45 TTh FLMG 104 70 32082
Full class period will be 9:00-11:45 TTh ECEE 1B24
Biomedical Engineering
4341 001 3 Bioelectromagnetism 9:00-9:50 MWF KOBL 220 45 31117 Barnes, F 5031
5341 001 3 Bioelectromagnetism 9:00-9:50 MWF KOBL 220 45 31118 Barnes F 4031
Communications and Signal Processing
4532 010 3 DSP Laboratory 3:00-4:15 M ECEE 265 12 12560 Meyer, F 5532
011 0 Lab TBA ECEE 287 12 12561 5532
4652 010 3 Communications Lab 3:00-4:15 W ECEE 265 12 35797 Mathys, P 5002
011 0 Lab TBA ECEE 287 12 35798 5002
5002 010 3 Communications Lab 3:00-4:15 W ECEE 265 12 35805 Mathys, P 4652
011 0 Lab TBA ECEE 287 12 35806
5322 002 3 Search Engine/Analysis of Hi-Dim Dataset 9:30-10:45 TTh ECEE 1B32 40 36450 Meyer, F
5532 010 3 DSP Laboratory 3:00-4:15 M ECEE 265 20 12562 Meyer, F 4532
011 0 Lab TBA ECEE 287 20 12563 4532
5652 001 3 Detect & Extr of Signals fr Noise 12:30-1:45 TTh ECEE 265 22 Varanasi, M
5692 001 3 Prin of Digital Comm 1:00-1:50 MWF ECEE 265 20 12565 Liu, Y
Computer Engineering
4593 001 3 Computer Organization 1:00-1:50 MWF FLMG 102 56 12867 Pleszkun, A CSCI 4593
4613 001 3 Embedded System Design 5:30-8:00 W ECEE 1B32 7 12869 McClure, L 5613
4623 001 3 Real-Time Embedded Systems 6:00-8:30P M ECEE 1B32 7 32020 Pratt, J 5623
4643 002 3 SW Engr Concurrent Systems 3:00-3:50 MWF ECCS 1B12 30 13589 Dameron, R 5643
5003 001 1 Readings in Programming Languages 10:30-12:00 W ECEE 1B61A 6 39053 Siek, J
5013 010 3 Intelligent System Design 5:00-7:00 M ECEE 265 6 37927 Shang, L
011 Lab 1:00-2:50 T ECEE 282 6 37928
5023 001 3 Advanced Networking 4:00-5:15 MW ECCR 118 22 35766 Keller, E CSCI 7000-005
5033 001 3 Program Synthesis 11:00-12:15 TTh ECEE 265 22 35768 Cerny, P CSCi 7000-007
5543 740 3 SW Engr Standalone Programs Library only through CAETE yes Dameron, R
5613 001 3 Embedded System Design 5:30-8:00 W ECEE 1B32 7 12870 yes McClure, L 4613
5623 001 3 Real-Time Embedded Systems 6:00-8:30P M ECEE 1B32 7 32021 Pratt, J 4623
5643 002 3 SW Engr Concurrent Systems 3:00-3:50 MWF ECCS 1B12 30 13841 yes Dameron, R 4643
6139 001 3 Logic Synthesis of VLSI CANCELED Somenzi, F
Electromagnetics, RF, and Microwaves
5014 001 3 Active MMIC Design 3:00-3:50 MWF ECCR 110 25 26954 Popovic, Z
5114 001 3 Waveguides & Transmission Lines 1:00-1:50 MWF FLMG 103 40 13055 Kuester, E
5264 001 3 Electromagnetic Absoprtion, Scattering, & Propagation 9:30-10:45 TTh ECCS 1B28 60 26955 yes Gasiewski, A
Optics & Photonics  and Nanostructures & Devices
4616 001 3 Optoelectronic System Design 1:00-1:50 MWF ECCR 155 40 14024 Cormack, R
5006 001 1 COSI Seminar 4:00-5:50 M ECCR 150 50 13064 Libertun/Piestun
5016 001 3 Quantum Mechanics 9:00-9:50 MWF ECCR 110 27 26972 VanZeghbroeck, B
5616 001 3 Optoelectronic System Design 1:00-1:50 MWF ECCR 155 48 14025 Cormack, R
5626 001 3 Active Optical Devices CANCELLED Park, W
Power Electronics & Renewable Energy Systems
4167 001 3 Energy Conversion 2 10:00-10:50 MWF ECCR 105 50 14285 Hilgers, H
4517 010 3 Power Electronics Lab 2:00-2:50 M FLMG 104 40 13056 Erickson, R 5517
4517 011 0 Lab 12:00-3:50 Th ECEE 1B65 20 13057
4517 012 0 Lab 12:00-3:50 W ECEE 1B65 20 13058
5517 010 3 Power Electronics Lab 2:00-2:50 M FLMG 104 20 13059 yes Erickson, R 4517
5517 011 0 Lab 12:00-3:50 T ECEE 1B65 20 13060
5737 001 3 Adjustable-Speed AC Drives 11:00-12:15 MW ECCS 1B12 40 35535 yes Gurkaynak/Milivojevic
5807 001 3 Modeling/Contrl Pwr Elect Syst 10:00-10:50 MW ECCS 1B12 60 26957 yes Maksimovic, D
Dynamics and Controls
4638 001 3 Controls Lab 12:00-2:30 TTh ITLL 2B10 24 26993 Hauser, J
5018 003 3 Social, Econ, & Engineer Networks 11:00-12:15 TTh ECEE 1B32 20 Marden, J
5358 001 3 Optimization/Optimal Control 3:30-6:00 T ECEE 265 40 26959 Hauser, J
5418 001 3 Automatic Control Systems 1 10:00-10:50 MWF DUAN G2B60 40 26960 Meyer, D
ECEN courses taught by other departments
4423 001 3 Chaotic Dynamics 11:00-12:15 TTh ECCS 1B28 29 13267 Bradley, E 5423/CSCI4446/5446
4753 001 3 Computer Performance Modeling 11:00-12:15 TTh FLMG 104 48 13852 Grunwald, D 5753/CSCI 4753/5753
5009 010 3 Spacecraft Hardware Design 11:00-11:50 M FLMG 154 40 13835 Tanner, J 6009/ASEN 5018/6028
011-016 Lab see ASEN dept various/ see ASEN
5032 001 3 SpTp Wireless Lans 1:00-2:15 MW ECEE 283 25 13221 Zahedi, S TLEN 5520 sponsor
5423 001 3 Chaotic Dynamics 11:00-12:15 TTh ECCS 1B28 29 13268 yes Bradley, E 4423/CSCI4446/5446
5673 002 3 Distributed Systems 4:00-5:15 MW ECCS 1B28 30 13871 yes Han, R CSCI 5673 (sponsor)
5753 002 3 Computer Performance Modeling 11:00-12:15 TTh FLMG 104 48 13853 Grunwald, D 4753/CSCI 4753/5753
6009 010 3 Spacecraft Hardware Design 11:00-11:50 M 40 13837 Tanner, J 5009/ASEN 5018/6028
011-016 Lab see ASEN dept various/ see ASEN
Taught by ECEE faculty for other departments
GEEN 1400 020 3 Freshmen Projects 10:00-10:50 M ITLL 150 24 12765 Piket-May, M
021 0 Lab 9:00-10:50 TTh ITLL 160 24 12766
GEEN 1400 030 3 Freshmen Projects 11:00-11:50 M ITLL 150 24 12767 Mickelson, A
031 0 Lab 11:00-12:50 WF ITLL 150 24 12768